10 porad jak upiec perfekcyjne babeczki!

11:41Czy istnieje jakikolwiek powód, dla którego moglibyśmy nie kochać babeczek? Myślę, że nie :)
Na bazie własnych doświadczeń postanowiłam zebrać 10 porad/zasad dzięki którym pieczenie babeczek stanie się nie tylko łatwiejsze, ale także przyjemniejsze.
Zapraszam do lektury.

1. MASŁO!
Pamiętaj aby masło, które dodajesz do ciasta lub polewy nie było solone. Nie używaj również zamienników masła, zepsują one nie tylko smak babeczek, ale również ich konsystencję.

2. MĄKA!
Do wypieku babeczek używaj mąki pszennej i tortowej. Mąka pszenna sprawia, że ciasto z niej upieczone jest bardzie zwięzłe, natomiast dzięki mące tortowej uzyskujemy delikatniejsze i bardziej puszyste ciasto. 

3. JAJKA!
Łatwiej oddzielić żółtka od białek kiedy jajka są zimne - żółtko jest wówczas jędrniejsze. Jeśli ubijasz pianę z białek, zwróć uwagę aby nie pozostał wśród nich nawet najmniejszy ślad żółtka. 

4. PIECZENIE WIĘKSZEJ ILOŚCI BABECZEK!
Jeżeli masz zamiar piec podwójną porcję babeczek, lepiej jest przygotować i upiec każdą porcję oddzielnie, niż podwajać ilość składników z przepisu i piec większą ich liczbę na raz.
Włożenie dwóch form w dwóch rzędach zakłóci cyrkulację ciepłego powietrza i babeczki mogą nie wyrosnąć bądź też upieką się nierównomiernie. Jeżeli natomiast zostawisz cześć przygotowanego z podwójnej ilości składników ciasta na czas pieczenia pierwszej partii, może ono zacząć pracować co doprowadzi, że babeczki nie wyrosną. 

5. PRZEPIS!
Zanim rozpoczniesz pieczenie babeczek, przeczytaj dokładnie przepis, aby wiedzieć, które składniki powinny mieć temperaturę pokojową. 

6. WYRABIANIE CIASTA!
Bez względu na to w jaki sposób wyrabiamy ciasto (ręcznie/mikserem), mieszamy je tylko do momentu, aż suche i mokre składniki się połączą. Zbyt długie wyrabianie ciasta spowoduje, że nasze babeczki będą twarde i gumowate.

7. DODATKI AROMATYZUJĄCE!
Esencje migdałowe i waniliowe w małych ilościach znakomicie podkreślają smak babeczek. Możemy wypróbować także naturalny ekstrakt z cytryny, mięty lub pomarańczy.

8. PIECZENIE!
Pamiętaj aby przed pieczeniem porządnie rozgrzać piekarnik. Każdy piekarnik działa inaczej, dlatego też temperaturę podaną w przepisie traktuj zawsze jako wskazówkę. Jeśli twój piekarnik ma tendencję do przegrzewania lub niedopiekania, stosownie zmień zalecaną temperaturę. 
Gdy babeczki będą już w piekarniku, staraj się nie zaglądać do nich przed czasem. Każde uchylenie drzwiczek wiąże się z wpuszczeniem do piekarnika zimnego powietrza, a przez to babeczki mogą opaść. 

9. KONIEC PIECZENIA!
Po upieczeniu pozostaw babeczki w formie przez około 5-10 min., pozwoli to im stężeć. Jeżeli jednak się pospieszymy, zaczną się kruszyć. 

10. DEKOROWANIE I PRZECHOWYWANIE!
Pamiętaj aby babeczki całkowicie ostygły przed dekorowaniem.
Udekorowane babeczki wytrzymają do 2 dni, o ile będziemy je przechowywać w szczelnym pojemniku, natomiast te nieudekorowane nawet do 3 dni. lub mrożone nie dłużnej niż miesiąc. 


CO POSZŁO NIE TAK?

ZBYT WYROŚNIĘTE - za dużo spulchniacza lub zbyt wysoka temperatura

WGŁĘBIENIE W ŚRODKU - zbyt krótki czas pieczenia lub zbyt wczesne otwarcie drzwiczek piekarnika

GĘSTE, ZAKALCOWATE CIASTO - za mało lub za bardzo wyrobione ciastoYou Might Also Like

0 komentarze